Yangın

Yangın

Resmi Kurumlar

Sel

Endüstriyel

Nükleer

Soğutma

Hytrans® yangın söndürme için sınırsız su kaynağı

Büyük kentsel yangınlar, orman yangınları veya orman yangınlarıyla mücadele ederken itfaiyeciler evleri ve ticari alanları korumak için büyük miktarda suya ihtiyaç duyarlar. Birçok durumda, yangın söndürme desteklemek için gereken yüzey suyu kolayca bulunabilir, ancak kentsel bir ortamda yaygın olarak bulunan engebeli arazi, yüksek yükseltiler ve diğer engeller nedeniyle itfaiye araçları tarafından erişilemez.

Zorlu koşullar

Hytrans®, zorlu koşullarda sınırsız su kaynağı için çözüm sunar. Hytrans®, nehirler, göller, kanallar, limanlar ve açık deniz gibi açık su kaynaklarına hızlı erişim sağlayan güçlü mobil pompa sistemleri konusunda uzmanlaşmıştır. Hytrans® Fire System (HFS®) pompa sistemleri, geleneksel pompa sistemlerinin rekabet edemediği benzersiz özelliklere sahiptir.

Hidrolik güç

Hytrans® mobil pompa sistemleri özellikle yangın söndürme operasyonları için uygundur. Hidrolik olarak tahrikli batırılabilir pompalarla, kilometrelerce uzakta olsa bile açık suya hızlı erişim sağlarlar. Hidrolik güç, uzun mesafelerde kapasite kaybı olmadan daha yüksek pompa gücü sağlar.

Hytrans®, itfaiyecilere kentsel yangınlar, orman yangınları ve orman yangınlarıyla mücadelede ihtiyaç duydukları sürekli yüksek hacimli su kaynaklarını sağlar.

Hytrans® mobil yangın sistemleri neden tercih edilmeli?

 • Yüksek akış kapasiteli ve yüksek basınçlı mobil su temin sistemlerinin geliştirilmesi ve üretiminde 30 yılı aşkın deneyim ve bilgi birikimi.
 • Buncefield (2005), Dalian’da boru patlaması (2010), Chemiepark Moerdijk (2011), Fukushima (2011) gibi büyük ölçekli endüstriyel olaylarda dünya çapında kanıtlanmış güvenilirlik ve etkinlik.
 • Her türlü ihtiyaca uygun yüksek akış kapasiteli ve yüksek basınçlı endüstriyel pompa sistemleri, hortumlar, hortum döşeme ve toplama makineleri, aparatlar ve bağlantı elemanları sunar.
 • Geleneksel pompaların etkisiz ve yetersiz olduğu zorlu koşullarda kullanılabilen hidrolik olarak tahrik edilen batırılabilir pompalar. Bunlar arasında:
  • Deşarj basıncı 12 bar’da saatte 45000 litreye kadar su sağlayabilen entegre destek pompalarına sahip üniteler (HydroSub® üniteleri).
  • Güç ünitesine yaklaşık 60 metrelik (yatay veya dikey) hortum erişimi sağlayan 60 metreye kadar hidrolik hortum uzunluğu.
  • Pompa kaldırma yüksekliği 15 metreye kadar pompa kapasitesinde kayıp olmadan (pompa kaldırma yüksekliği > 15 m’de azaltılmış kapasite) veya dolum endişesi olmadan. Oysa geleneksel emme pompaları vakum sızıntılarına hassastır, kaldırma arttıkça kapasite kaybeder ve genellikle maksimum 8 metrelik kaldırmalara sınırlıdır.
  • Minimum insan gücü ve zaman kaybıyla büyük, geçici yer üstü su temin sistemlerinin kurulabilmesine imkan verir. Bu üniteler, yangın kamyonlarına ve monitörlere sınırsız miktarda su temini yapma kapasitesine sahiptir.
 • Konteyner, römork ve kamyon montajı gibi çeşitli konfigürasyonlarda maksimum taşınabilirlik sağlamak üzere çeşitli seçenekler sunar. HFS®, aynı kamyonla birden fazla ünitenin taşınabilmesini sağlayan konteyner montajlı sistemlere özellikle odaklanmaktadır, böylece esnekliği maksimize etmek ve maliyetleri azaltmak mümkün olur.

Zorlu koşullarda açık suya erişim hayati önem taşır.

İtfaiyeciler, büyük şehir yangınları, orman yangınları veya orman yangınlarının etkili bir şekilde söndürülmesi için hızlı bir şekilde yüzey suyuna erişime ihtiyaç duyar. Yaygın yangın durumlarında sınırsız bir su kaynağı başarı için hayati öneme sahiptir ve bunu sağlamak için Hytrans® sistemi kullanılabilir.

Hytrans® pompa sistemleri, geleneksel itfaiye ekipmanları ve taşınabilir pompalarla etkili bir şekilde erişilemeyen su kaynaklarına ulaşmada çok etkilidir. Hytrans® HydroSub® kullanıldığında, güç ünitesinin yaklaşık 60 metre yarıçapındaki herhangi bir su kaynağı, yatay veya dikey olarak itfaiye için kullanılabilir hale gelir. HydroSub®, yüksek pompa yüksekliklerinde bile suyu uzun hortum döşemeleri üzerinden taşımak için yeterli basıncı sağlar. Ayrıca, HydroSub® üniteleri ve otomatik artırıcılar, büyük çaplı hortumlarla birlikte seri olarak kullanılabilir (relay pompa sistemi), böylece itfaiyeciler, su kaynağından birkaç kilometre uzakta bulunan yangın kamyonlarına ve monitörlere hızlı bir şekilde su temin edebilir.

Büyük şehir yangınları veya orman yangınlarına müdahale için HFS® tipik kurulumu

Hytrans® ürün yelpazesi ile büyük yangınları etkili bir şekilde söndürmek için geçici yer üstü hidrant ağı hızlı bir şekilde kurulabilir:

 • Bir veya daha fazla HydroSub® ünitesi: Bu üniteler, pompa kaldırma yüksekliği 60 metreye kadar olan, kapasite kaybı olmadan çalışabilen hidrolik olarak tahrik edilen batırılabilir yüzen pompalardan oluşur.
 • Hytrans®, minimum uzama (< 1,5%) özelliğine sahip en iyi hortumu kullanır. Bu, basınç altında hortum hareketlerini engellemeye yardımcı olur ve “yılanlama” olarak adlandırılan ani hortum hareketlerini önler.
 • Manifoldlar, aparatlar ve diğer bağlantı elemanları: Suyun birkaç monitöre veya yangın kamyonuna yönlendirilmesi için kullanılan bileşenler, etkili su dağılımını sağlar.
 • Dahili veya ayrı bir köpük oranlama sistemi (Hytrans® PowerFoam): Kurulum, tam yüzey tank yangınlarına etkili müdahale için dahili veya ayrı bir köpük oranlama sistemi içerir.
 • Hytrans® Hortum Döşeme konteyner(leri): Saatte 40 km’ye kadar yüksek hızda hortum döşeme imkanı sağlayan Hytrans® Hortum Döşeme konteynerleri. Konteynerli üniteler esneklik ve aynı kamyonla taşınabilirlik sağlar.
 • Hytrans® Hortum Toplama Üniteleri: Kamyonun hidrolik gücüyle çalışan Hytrans® Hortum Toplama Üniteleri, ayrı bir hidrolik güç paketine ihtiyaç duymadan çalışır. Hytrans®’ın en son sistemi olan AutoFlaker, hortumu kaldırma ve boşaltma işlemlerinin yanı sıra hortumu konteynere düzgün bir şekilde yerleştirerek içerisinde kimseye ihtiyaç duyulmadan düz bir şekilde paketlenmesini sağlar.

Büyük yangınlarla mücadele etme şansını yangın ekipleri ve birimlerine sunmak istiyor musunuz?

Daha detaylı bilgi için lütfen bize başvurun.


İlgili Ürünler

 • HoseBox

  Basit bir kayar konteyner çerçevesi, çatal kolla kaldırma işlemlerine dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Yan duvarlar paslanmaz çelikten yapılmıştır. Zemin alüminyum kontrol plakaları ile kaplanmıştır. Kaldırma imkanları: Patentli HoseBloc da dahil.
 • CombiContainer

  Hytrans® CombiContainer, sabit bir hortum katmanı bölmesi ve bir mini konteyner modülü için bir depolama alanından oluşur. Bu alan, ayrı bir hortum kutusu veya bir HydroSub® 150 pompa ünitesi taşımak için kullanılabilir. CC, bir çift kolu bulunan bir A-çerçeveye monte edilmiştir ve 5500 ve 6500 olmak üzere iki farklı boyutta bulunmaktadır. 6500 modeli daha uzun […]